​Antik Şaban Köprüsü ilgi bekliyor.


Konya'nın Bozkır ilçesine bağlı Dereiçi, Küçükhisarlık, Tepelice ve Hisarlık mahalleleri arasında yer alan eski yol güzergâhında yer alan Şaban Köprüsü zamana yenik düşmeden önce ilgi bekliyor.


Bozkır'ın Dereiçi mahallesinden Bozkır'a ve diğer bu üç mahalleye Karayolu yapılmadan önce hizmet veren yol güzergahında yer alan bu köprü âtıl duruma geçmesinden sonra definecilerinde yaptığı tahribatlarla yıkılmaya yüz tuttu.

Dereiçi Mahalle Muhtarı Musa Dağcı'nın belirttiğine göre binlerce yıllık bir geçmişe sahip köprünün bir an önce restorasyon çalışması yapılarak sahip çıkılması gerekiyor.  

Muhtar Dağcı, bu köprünün restorasyon çalışması yapıldıktan sonra birbirine bağlayan mahalleler arasındaki âtıl duruma geçmiş yolların genişletme çalışmaları sonrasında yapılacak stabilize çalışmasıyla araç trafiği olmadan yayalara eski günlerdeki gibi hizmet verebileceğini belirtti.

Muhtar Dağcı yaptığı açıklamada "Köyümüzün büyüklerinden öğrendiğimize göre binlerce yıllık bir geçmişe sahip köprümüz günden güne gözümüzün önünde eriyor.

Şaban köprümüz mimari yapısıyla Konya ili Bozkır ilçesinde yer alan tarihi köprülerinin hiçbirine benzemiyor. Özel yapısı itibariyle Karadeniz bölgesinde yer alan Fırtına vadisindeki tarihi köprüler gibi. Bu köprü görsel güzelliği ve bulunduğu Gökdere Kanyonunun essiz güzelliğine güzellik katmaktadır.

1970 yılından sonra yapılan şuanki ulaşım yolu sonrası bu yol atıl duruma düştü ve İmece usulu tadilatı yapılan köprü kullanımı düşünce bakımsız hale geldi.  

Şaban Köprüsünün tarihi İsauria (Zengibar Kalesi) krallığına kadar gidiyor. Köprümüze yapılacak restorasyon ve sonrasında bölgedeki bir çevre düzenlemesi bölgemiz adına turistik bir kazanım sağlayacak potansiyele sahiptir" dedi.  
​Antik Şaban Köprüsü ilgi bekliyor. ​Antik Şaban Köprüsü ilgi bekliyor. Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ağustos 17, 2021 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.